Mit tanulhatsz saját üzleti tervedből?

Home / blog / Mit tanulhatsz saját üzleti tervedből?

Az üzleti tervezés általában a „nem szeretem” feladatok közé tartozik egy vállalkozó életében – azonban számos olyan velejárója van, ami a készítése során és a későbbiekben is fontos tanulságokat hordoz, így nem csak vállalkozásod kilátásait javítják jelentősen, de személyes fejlődésedet is szolgálják.

Néhányan úgy gondolják, hogy az üzleti terv nélküli vállalkozásindítás garantált bukást jelent a jövőben, ami azért vélhetően túlzás, hiszen több ellenpéldát is fel lehet hozni. Ugyanakkor tények igazolják, hogy összességében sokkal jobbak az esélyek a sikerre, ha tervezünk sőt, a vállalkozók maguk is számos területen fejlődnek az üzleti tervezés folyamata során.

Lássuk, mi a 3 legfontosabb kulcs tulajdonság, ami észrevétlenül fog fejlődni az üzleti tervezés folyamata során, illetve mi mindennel szembesíthet saját, jól dokumentált jövőképed?

Türelem!

A mai vállalkozói közegben sokszor elhangzik, hogy az időfaktor a legfontosabb tényező. Nos, az üzleti tervezésbe fektetett idő később kamatostul megtérül. A folyamatok elhúzódhatnak, amit rövid távon veszteségnek élhetsz meg, de egy kicsit is hosszabb távon mindez jelentős hasznot hajthat. Érdemes figyelembe venni, hogy a különböző iparágak, piacok, vagy üzleti modellek feltárásának eltérő erőforrás igényei lehetnek, így akár heteket, vagy hónapokat is elvehet az életedből a sok utánajárás, de mégis próbálj türelmes tudj maradni, mert a ráfordításaid gyorsan megtérülhetnek. Az üzleti terv vállalkozásod iránytűje lesz, vagyis roadmap a növekedés útján és minél több időt szántál a kidolgozásra, annál biztosabb lehetsz a döntéseidben később.

Persze előfordulhat, hogy szorítanak a határidők, vagy elakadsz a folyamatban és nem tudod merre folytasd a tervezést. Az is lehet, hogy csak bizonytalan vagy és emiatt nyújtod rétestészta módjára az üzleti tervezést. Ilyen esetekben azt javasoljuk, hogy fordulj üzleti tervezésben jártas szakemberekhez, akik jól ismerik a buktatókat és jó néhány olyan kérdéssel tudnak meglepni, amelyen keresztül nem csak az üzleti lehetőségeidet, vagy vállalkozásodat ismerheted meg mélyebben, de hatékony eszközökkel is ellátnak, hogy minél előbb elkészüljön a dokumentum. Az üzleti tervezéssel foglalkozó szakemberek,

Fókusz!

A kezdő vállalkozók olykor igazi polihisztornak érezhetik magukat – hiszen a fejlesztéstől, a marketingen át, a pénzügytől a könyvelésig, sok mindenért felelősek. Sokszor úgy fogalmaznak, hogy tudathasadás közeli állapotot élnek meg – ami lássuk be elég szemléletes képet fest erről az élethelyzetről.

Mindezek ellenére nem szabad pánikolni, ha ezt érzed, próbálj összpontosítani a legfontosabb teendőkre. Az üzleti terv jó tréning lehet erre – akár magad készíted, akár szakértőkkel dolgozol együtt. Minden egyes pontjára szánj időt és energiát (osztd fel pár órás részekre, tervezd be előre a naptáradba), dolgozd ki és amíg ezzel foglalkozol, próbáld kizárni a többi céges témát.

Meglátod, a végén nem csak egy jól átgondolt, megvalósítható üzleti terved lesz, de a strukturált gondolkodásban és tervezésben is sokat fogsz fejlődni!

Önértékelés!

Ha majd kezedben tartod az üzleti tervedet és visszaolvasod a benne foglaltakat, rá fogsz jönni, hogy kemény és kitartó munka árán jutottál el odáig, ahol most vagy, azonban ez csak egy állomás, hiszen az út amit kijelöl az üzleti terved bejárható – és képes leszel általa felépíteni mindazt, amit célul tűztél ki. Óriási előnyt jelent minden cégvezetőnek, aki rendelkezik üzleti tervvel, hogy ismeri az erősségit és tisztába kerül a gyengeségeivel is, így fel tud készülni azok ellensúlyozására és ezáltal a buktatók elkerülésére.

Amennyiben üzleti tervezés előtt állsz, izgalmas és tanulságos időszakra készülhetsz, sok fejlődési lehetőséggel. Ha mindehhez sorvezetőre van szükséged, akkor bátran töltsd le Üzleti Terv mintánkat weboldalunkról, vagy keresd bizalommal a MyConcept szakértői csapatát, hogy együtt egy jól tervezett utat tűzhessünk ki céljaid elérése és startup ötledet, vagy vállalkozásod sikere érdekében!

Related Posts