Melyik életkorban a legsikeresebbek a vállalkozók?

Home / blog / Melyik életkorban a legsikeresebbek a vállalkozók?

Rengeteg tévhit él a köztudatban azzal kapcsolatban, hogy az igazán nagy ívű, sikeres vállalkozások alapítói azok közül kerülnek ki, akik már az egyetemi éveik alatt elkezdik a projektet, majd kinövik magukat és multimilliárdosak lesznek. Tudjuk azonban, hogy Bill Gates, Steve Jobs és Mark Zuckerberg sikertörténete – ami alapján ezt feltételezzük – ritka, és az ő példájuk nem tükrözi feltétlenül a valóságot.

Hogy átfogó képet kapjunk a sikeres vállalkozók koráról érdemes például megnéznünk az elmúlt években a világ nagy startup médiumai által kitüntetett vagy díjazott cégek alapítóit. A Techcrunch által kitüntetett innovatív vállalkozók végük átlagosan 31 évesek voltak. A Inc. magazin által a leggyorsabban növekvő startupok alapítójaként kiválasztott emberek számára az alapításkori átlagéletkor 2015 óta 29 év volt. Ezekkel a megállapításokkal összhangban Paul Graham, az Y-Combinator társalapítója azt nyilatkozta, hogy a vállalkozásalapításra a 32 éves kort találja a legideálisabbnak.

A jó ötletek nincsenek életkorhoz kötve, azonban általános igazság az, hogy a megvalósulási folyamat során a tapasztalatok által lehetnek igazán sikerekké.

Ugyan Steve Jobs valóban 21 éves volt, amikor megalapította az Apple-t, de 43 éves volt, amikor a vállalat létrehozta az iMac-et, ami az igazi, átütő sikert hozta meg a számára. Ugyanígy Bill Gates is a húszas évei elején vágott bele a Microsoft szervezésébe – mégis a negyvenes éveiben járatta a csúcsra. Ideje tehát elfelejtenünk mindazt, amit a húszéves csodagyerekekről vizionalizálunk, és belátnunk: nem csak az övék a világ.

Igazolja ezt az MIT tudósainak kutatása is, akik az egész Egyesül Államok összes, minimum egy alkalmazottat foglalkoztató vállalkozását vizsgálták, és megállapították, hogy az átlagos, alapításkori életkor 42 év.

“Ha van két hasonló üzleti ötlet – egyiket egy fiatal vállalkozó vázolja fel a számodra, másikat pedig egy középkorú – és meg kell tippelned melyik lesz a sikeres, akkor azt javaslom az idősebb vállalkozóra fogadj.”

A kutatók szerint ez a kijelentés több tényezővel is összefüggésben van. Fiatalon ugyan lendületesebbek, nagy teherbírásúak a vállalkozók – ugyanakkor sem a szakmai tapasztalat nem lehet még a hátuk mögött, sem pedig a kapcsolati tőkéjük nem olyan szerteágazó, mint a középkorú pályatársaik esetében.

Magyarországon az arány még a nemzetközi trendeknél is ellentmondásosabb. A fiatal, Y-generációhoz tartozó eredményes cégvezetők száma pusztán 14 ezerre tehető, míg a 60 év feletti sikeres vállalkozók száma ennek több, mint a duplája, nagyságrendileg 30 ezer fő – derül ki a Világgazdaság összefoglalójából.

A fentiek alapján tehát kétségtelen az, hogy a vállalkozóvá válás kortalan műfaj. Az ötletgazdagság, az innovációs készség ugyan a fiatalokat jellemzi, de a megvalósításban minden bizonnyal előnnyel indulnak a nagyobb tapasztalattal rendelkezők. Ha szeretnéd sikeres vállalkozók történeteit megismerni figyeld Facebook oldalunkat, vagy kattints a blogunk további cikkeire, ahol elolvashatod Sziller Olivér és Palotás Péter vállalkozók történetei is. Hamarosan folytatjuk!

Related Posts