Adatvizualizáció, avagy a sikeres információelemzés kulcsa

Home / blog / Adatvizualizáció, avagy a sikeres információelemzés kulcsa

Manapság a fejlett társadalmakban szinte elképzelhetetlen adatok nélkül létezni. Mind a háztartások, mind a gazdasági szereplők kénytelenek különféle adatokat gyűjteni, illetve azokat kiértékelni egy-egy fontosabb döntés meghozatala előtt, a jövőtervezés során. Márpedig az információ mennyisége egyre nő, így annak átfogó elemzéséhez új, kifinomult adatelemzési eszközök váltak szükségessé.

A vállalatok főként üzleti modellezés, pénzügyi tervezés alkalmával szembesülnek a problémával: amikor nagyon nagy mennyiségű adat áll rendelkezésre, mégis hogyan, milyen eszközzel keltsék életre az információt könnyen befogadható, jól érthető módon?

Nos, itt lép a képbe az adatvizualizáció, azaz az adatok professzionális képi, grafikus megjelenítésének módszertana.

Egy jól megválasztott, az elemezni kívánt adatok jellegéhez passzoló grafikon, térkép, kapcsolati háló vagy infografika nagyban segíti az adott információ értelmezését. Hiszen nemcsak könnyebben átlátható az adat, ha képek segítségével szemléltetik, de az intelligens adatvizualizációs eszközök használatával a nagy adathalmazból ráadásul végül csak az igazán szükséges információk, fontos összefüggések jelennek meg a grafikán.

Természetesen a nagy tech cégek, amelyek maguk is óriási mennyiségű adat felett rendelkeznek, már létrehozták saját adatvizualizációs platformjaikat (pl. Google Data Studio, Google Fusion Tables, Microsoft Power BI). Emellett megjelentek a kifejezetten erre a témára épülő vállalatok is (adatvizualizáció területén a legismertebb nevek közé sorolhatjuk a Tableau-t, illetve a Gephit). E programok segítségével magunk is letisztult, jól átlátható grafikákon ábrázolhatjuk az üzleti/pénzügyi tervünk legfontosabb eredményeit, amely így sokkal gyorsabb és hatékonyabb döntéseket tesz lehetővé.

Ha a legtöbbet szeretnénk kihozni ezekből az új eszközökből, de nem kívánunk hónapokat tölteni a módszerek elsajátításával, érdemes külső szakértőt megbízni a munkával, hiszen a programok szakszerű használata önmagában még nem elegendő a sikerhez: az adatvizualizációs megoldások akkor tudnak igazán átütő eredményeket hozni, ha megfelelő szerkezetben felépített (strukturált) adatok biztosítják a vizualizáció alapját. Az erre szakosodott, profi pénzügyi tanácsadók pedig gyorsan, az elvárásainknak megfelelően készítik el a pontos, látványos, a tervezést és döntéshozatalt támogató grafikákat.

 

Milyen a jó adatvizualizációval támogatott monitoring rendszer?

 

– Informatív és lényegre törő, kizárólag a szükséges adatokat jeleníti meg

– Nemcsak az adatokat szemlélteti, de rávilágít az azok közötti összefüggésre is

– Formátuma körültekintően megválasztott

– Kellő magyarázattal szolgál a feltüntetett adatokat illetően

Related Posts
Éves pénzügyi terv