Mik az első lépések az üzleti ötlettől a megvalósításig?

Home / blog / Mik az első lépések az üzleti ötlettől a megvalósításig?

A közeledő tavasz inspiráló hatással van ránk – lendületes tervezés, energikus tettrekészség jellemzi  az embert. Ilyenkor különösen sok üzleti ötlet születik, hiszen a vállalkozói szellemet pont a fenti tényezők motiválják. Na de mi az a néhány lépés, amin túl kell lépnünk, hogy az ötletünk ne csak fantázia maradjon, hanem elinduljon a megvalósítás útján? Ebben a kérdésben adunk most néhány kapaszkodót!

Gyakran hangzik el egy-egy baráti beszélgetésben az, hogy “egy nap majd én is szeretnék valami sajátot”. Az ötletek sokszor kifejezetten innovatívak, aktuális problémára adnának választ – a potenciális vállalkozók pedig lelkesen, sőt mi több szenvedélyesen vázolják a jövendőbeli üzleti terv körvonalait. Azonban a legnehezebb ezt a szenvedélyt az ötletfázison túl is fenntartani, és megtenni az első lépéseket a valódi tettek felé. A recept pedig nem atomfizika: az álmokat konkrét célokká kell formálni, meghatározni a célok felé vezető út mérföldköveit – és kis lépésekben azokat megvalósítani.

  1. Lépés: Ne csak a fejedben létezzen – vesd papírra

Persze nem muszáj, hogy papír legyen – lehet, hogy néhány PowerPoint oldal, vagy gépelt bekezdés lesz számodra az ideális forma. A terveid konkrét megfogalmazása és leírása az első lépés ahhoz, hogy megfogható valósággá váljon.

Ennek a metódusnak a lelki-szellemi velejárója, hogy mentálisan elkötelezetté tesz. Ez a rövid dokumentumkezdemény olyan lesz, mint egy one-pager vagy egy kezdetleges üzleti terv. Egy nap még sokat érhet!

  1. Lépés: Gondold végig ki tud segítségedre lenni

Elcsépelt gondolat, hogy minden a kapcsolatokon múlik, de ha magunkba nézünk valóban az általunk jól ismert emberek a mozgatórugói a mindennapjainknak. Ha leírtad az ötleteidet és a terveidet most nyiss egy új dokumentumot, amelyben listázod azokat az embereket, akik tanácsokkal vagy egyéb segítséggel előre lendíthetnek a céljaid felé.

Ha úgy érzed a kapcsolati hálód nem bővelkedik tapasztalt üzletemberekben, akkor nézz szét az online közösségekben. Rengeteg fórumot és szakértői csoportot fogsz találni, ahol készséggel állnak a rendelkezésedre azok, akik már keresztülmentek a vállalkozásindítás vagy például az üzleti tervezés útján.

  1. Lépés: A határidők a barátaid!

A legjobb stratégia, ha kijelölöd a megvalósulás dátumát. Ez lehet a kockázati tőkebefektetésre való pályázat benyújtásának ideje, a cégalapítás vagy a piacra lépés is – a lényeg, hogy egy reális végcél legyen egy hozzárendelt reális dátummal. Az ide vezető utat pedig rakd tele kis lépésekben teljesíthető mérföldkövekkel és hozzájuk tartozó időpontokkal. Az egyes teljesített kisebb célok után pedig mindig legyen időd megállni egy pillanatra és megélni a siker élményét!

  1. Lépés: Tegyél érte minden nap

Legyen a napi rutinod része a megvalósítás. Ugyanúgy, ahogy az egészségünkért vagy a családunkért, kapcsolatunkért beépítünk apró rítusokat a hétköznapokba, úgy a jövőbeli céljainkért, a saját vállalkozásunkért is integráljunk egy gesztust vagy szokást. Például minden nap gondolkozz a saját vállalkozásod vonatkozásában az üzleti terv minta egy-egy pontján. Ezzel az előző pontban felvázolt mérföldkövek teljesítése is sokkal hatékonyabb lesz, és minden nap előbbre juthatsz az úton.

  1. Lépés: Fókuszálj!

A fókuszvesztés a kisvállalkozások számára végzetes is lehet – már ötletfázisban is. Miközben haladsz előre a célod felé, bizonyára számos ötleted támad majd, de kulcsfontosságú az, hogy egyetlen dologra tudd fordítani az energiaforrásaidat, és azt az időt, amit a napodból a megvalósításra szánsz. Minden elkalandozás és gondolatkísérlet, ami más irányba terel – tulajdonképpen hátráltat majd.

Az ötletek és az álmok nem válnak tehát valóra maguktól, hanem tudatos döntés, időráfordítás – de ami a legfontosabb: tervezés szükséges hozzá, hogy a vállalkozásod elinduljon. Ha elakadtál a tervezéssel, vagy jótanácsra van szükséged csatlakozz szakmai Facebook csoportunkhoz vagy fordulj szakértőinkhez bizalommal az iroda@myconcept.hu címen.

Related Posts